Nasze Referencje

Wykonaliśmy kilka tysięcy instalacji indywidualnych i zbiorczych, w domkach jednorodzinnych, blokach, (dawny AZART) – przeróbka na telewizję naziemną cyfrową DVB-T. Instalacje internetowe – radiowe WIFI, stacjonarne jak i satelitarne Tooway. Nasz firma od ponad 8 lat świadczy usługi w zakresie instalacji i montażu anten satelitarnych i naziemnych cyfrowych, instalacji zbiorczej AZART i indywidualnej w blokach i domkach jednorodzinnych.

Prowadzimy też sprzedaż akcesoriów telewizyjno satelitarnych. Duże doświadczenie zdobywaliśmy, podczas cyfryzacji ,wizowanie na całej powierzchni kraju wszystkich nadajników w 2013 roku IV muksa było jednym z większych przedsięwzięć. Ponad to wykonaliśmy przerobienie dawnych instalacji AZART przy ulicy : Herbowa 16 , Rolna 4 i 4a na naziemną telewizję cyfrową.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej

Mieszkańcy Lublina z dostępem do sygnału MUX-3 (TVP1, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia) nadawanego z ul. Raabego mają duży problem z umiejscowieniem anteny do odbioru 21 kanałów dostępnych w naszym województwie. Niejednokrotnie wiąże się to z montażem drugiej anteny, która zapewni odbiór.

Jak wiadomo nadajnik MUX-3 nadaje na 3 terytorium miasta Lublina. Jego moc to zaledwie 0,7 kW. Sygnał nadawany jest w kierunku południowo-wschodnim (Świdnik, Piaski).

Natomiast mieszkańcy lokalizacji Sławin-Sławinek, Czechów-Choiny, Nałęczowska-Węglin mają problem z odbiorem prawidłowego sygnału MUX-3. Wiąże się to z prawidłową lokalizacją anten do odbioru DVB-T, która musi zapewnić prawidłowy odbiór sygnału z nadajnika i do tego niezbędna jest wiedza, dobór odpowiednich anten jak i prawidłowo wykonana instalacja.

MUX 1 TVP 1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM ROZRYWKA TV, TTV

MUX 2 Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN Siedem, Polsat Sport News, TV6, TV Puls 2

MUX 3 TVP1, TVP2 HD, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia oraz w wybranych nadajnikach 2 wersja TVP INFO)

MUX 4 PŁATNY – cyfrowy polsat – mobilny: Polsat Film, Polsat Sport Extra, Comedy Central Polska, Nickelodeon Polska, Kino Polska, TVP Seriale, Polsat Sport, Polsat News

Dodatkowe kanały TV tylko w niskiej rozdzielczości dla urządzeń mobilnych: Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6

Radio: Radio PIN, Radio Plus Toruń, Radio ESKA Rock, 103,7 Roxy FM, Anty Radio, Moje Polskie Radio, Radio ZET, Radio 100,1 FM Złote Przeboje, Radio Bajka, RMF FM, RMF MAXXX Kraków, TOK FM

Odbiór DVB-T (mux3 – tymczasowo) w Lublinie i okolicach z nadajnika RTON Lublin / Raabego jest możliwy na kanale 25 (506 MHz)

Emisja MUX3 z RTON Lublin ma charakter tymczasowy i jest realizowana ograniczeniami co do mocy i charakterystyki promieniowania anteny nadawczej w kierunku na południowy wschód (LSM, Czuby, Dziesiąta, Wrotków, Felin, Nałkowskich)

Odbiór DVB-T (mux1, mux2 i mux3) z RTCN Siedlce/Łosice na kanałach 36 (594 MHz), 43 (650 MHz), 56 (754 MHz). Odbiór dla północnej części województwa lubelskiego tj. dla powiatów łukowskiego, radzyńskiego, bialsko-podlaskiego, parczewskiego i części lubartowskiego.

Naszym celem jest wykonywanie usług w najwyższej dbałości o zadowolenie Klienta, na co składa się zarówno projektowanie/przygotowanie merytoryczne usługi, jakość wykonania, atrakcyjne ceny usług oraz dbałość o rozsądne dobieranie materiałów w celu obniżenia ostatecznych kosztów inwestycji(usługi)

Do ustawienia anten stosujemy profesjonalne mierniki DVB-S2 w celu uzyskania najlepszego sygnału.

Jeżeli budynek posiada instalację odgromową należy podłączyć do niej maszt antenowy.

W całym kraju trwa sukcesywne uruchamianie nadawania programów telewizyjnych w systemie cyfrowym DVB-T – Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

W województwie Lubelskim rozpoczęto nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej z multiplexu mux 2 w systemie DVB-T .

Moc nadajnika 50kW z nadajnika Ryki/Dęblin nadawany na kanałach 22 (482MHz) i 24 (490MHz) umożliwia odbiór sygnału MUX-1 i MUX-2 na terytorium północno-zachodnim województwa lubelskiego tj. powiaty: rycki, puławski, opolski, łukowski i radzyński

Wybór anten do odbioru telewizji cyfrowej

Wybór anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest bardzo duży.

Począwszy od anten kierunkowych np. antena ATZ-19, YAGA, poprzez anteny szerokopasmowe np. antena DIGIT MAX HD – TELKOM-TELMOR, FUBA, a skończywszy na antenach panelowych, np. antena Maximum DA 5100 .

W przypadku anten starych, już zamontowanych wystarczy korekta ustawienia. Nie dotyczy to anten szerokopasmowych (najtańszych anten siatkowych) które nie spełniają wymogów odbioru DVB-T.

Właściciele telewizorów starszej generacji zmuszeni będą do zakupu tunera MPEG-4 w celu odkodowania sygnału. Problemu tego nie mają aktualnie dostępne w sklepach RTV odbiorniki wyposażone w głowicę DVB-T z systemem MPEG-4 .

Przed zakupem dekodera należy upewnić się, czy dany zestaw spełnia wymagania dotyczące obsługi dźwięku EAC-3, oraz obsługi obrazu w systemie HD.

Usługodawcy w każdej chwili mogą zmienić standard nadawania z obecnego na nowy , co będzie skutkowało koniecznością wymiany dekoderów nie obsługujących w/w standardów .

Linki:

http://www.cyfra.tv/cyfra_plus_1.html

http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/telewizja-cyfrowa/oferta-tv.cp

http://n.pl/oferta/wszystkie-kanaly

Kolejny etap cyfryzacji

22 oraz 23 kwietnia nastąpił kolejny etap cyfryzacji. Sygnał analogowej telewizji naziemnej z nadajników Częstochowa, Gorlice, Kłodzko, Opole, Rabka, Szczawnica, Tarnów, Wrocław oraz Zakopane został zastąpiony przez sygnał cyfrowy. Ponadto, zdecydowana większość stacji przemiennikowych współpracujących z wyłączonymi analogowymi stacjami głównymi została zastąpiona cyfrowymi stacjami doświetlającymi (tzw. gapfillery), które będą emitowały programy trzeciego multipleksu (MUX-3). Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który potrwa do lipca 2013 r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, na terenie całej Polski możliwy będzie odbiór nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

Wyniki przeprowadzonych symulacji oraz pomiarów potwierdziły, że na obszarze objętym IV etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95 proc. mieszkańców. Zatem wymogi Ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, pomimo znacznie trudniejszych warunków terenowych, zostaną spełnione na poziomie zbliżonym do pierwszych trzech etapów cyfryzacji, zrealizowanych w listopadzie 2012 roku oraz marcu 2013 roku.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić w niektórych miejscowościach na terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony. W przypadku województwa dolnośląskiego problem z odbiorem MUX-3 może dotyczyć 9 miejscowości, w których do tej pory nie było możliwości odbioru sygnału analogowego. Są to miejscowości: Mostowice, Darnków, Gołaczów, Boboszów, Nowa Morawa, Bielice i Nowy Gierałtów – powiat kłodzki, Grozdno – powiat złotoryjski oraz Turzany – powiat wołowski. Dla województwa małopolskiego zidentyfikowano również 9 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem MUX-3. Są to miejscowości: Tworkowa – powiat brzeski, Kasinka Mała – powiat limanowski, Jazowsko i Wierchomla Wielka – powiat nowosądecki, Sromowce Niżne, Kacwin i Trybsz – powiat nowotarski, Skawica – powiat suski oraz Białka Tatrzańska – powiat tatrzański. Dla województwa śląskiego zidentyfikowano 8 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału MUX-3. W przypadku 6 miejscowości: Złoty Potok i Lelów – powiat częstochowski, Sokolniki, Tomiszowice i Zagórze – powiat myszkowski, Siedliszowice – powiat zawierciański, mieszkańcy do tej pory nie mieli możliwości odbioru sygnału analogowego. Mieszkańcy tych miejscowości mogą jednak odbierać sygnał MUX-1 ze stacji Częstochowa / Wręczyca. Natomiast w miejscowościach Ślężany i Turzyn w powiecie częstochowskim odbiór sygnału analogowego był warunkowo możliwy. Przewidywane są również utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3. W przypadku województwa świętokrzyskiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą wystąpić na terenie dwóch małych miejscowości w powiecie włoszczowskim – Ropocice i Wałkonowy Dolne. W obu miejscowościach jest możliwość odbioru telewizji analogowej, jak również MUX-1 (ze stacji Częstochowa / Wręczyca lub Kielce / Św. Krzyż). Utrudnienia w odbiorze sygnału MUX-3 napotkają także mieszkańcy 12 miejscowości województwa łódzkiego: Wola Wiewiecka, Kajetanowice, Wiewiórów, Koconia, Sokola Góra, Wola Życińska, Sudzin Sudzinek, Łękawa, Łuszczanowice, Aleksandrów oraz Biała Róża. Na terenie tych miejscowości pod warunkiem zastosowania anten kierunkowych gwarantujących odpowiedni zysk antenowy możliwy będzie odbiór sygnału MUX-1 i MUX-2. Poprawa warunków odbioru MUX-3 nastąpi z chwilą uruchomienia stacji Kamieńsk / Zwałowisko.

Analogowy sygnał TV

Wyłączenie analogowego sygnału TV na terenie województwa lubelskiego jest planowane na lipiec 2013 roku. Jednak już od dłuższego czasu równolegle z sygnałem analogowym prowadzona jest emisja sygnału cyfrowego z nadajników w Piaskach (MUX-1, MUX-2), Dęblinie (MUX-1, MUX-2), Tarnawatce (MUX-1, MUX-2) i Łosicach (MUX-1, MUX-2, MUX-3). Dla części mieszkańców Lublina i okolic dostępny jest sygnał MUX-3 z nadajnika przy ul. Raabego. Trzy pierwsze multipleksy mają zawierać programy niekodowane, dostępne dla wszystkich odbiorców posiadających odbiorniki przystosowane do odbioru programów cyfrowych. Technologia cyfrowa umożliwi również nadawanie w systemie naziemnym programów, do których dostęp będzie wymagał wnoszenia opłat. Pierwszy taki multipleks (MUX-4) jest dostępny dla mieszkańców Lublina i okolicznych miejscowości z nadajników zlokalizowanych w Lublinie i Świdniku. Można więc już teraz, nie czekając na wyłączenie sygnału analogowego, w wybranym przez siebie momencie przejść na odbiór cyfrowy i przekonać się o jego licznych zaletach.

Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?

Zmiana sposobu nadawania oraz wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera – tzw. „przystawki STB” (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 100 – 150 zł. Umożliwia on korzystanie z wszystkich zalet programów emitowanych w systemie cyfrowym. Bardziej rozbudowane modele pozwalają na podłączenie zewnętrznych nośników pamięci i nagrywanie na nich wybranych audycji.

Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy oraz odporność na sygnały zakłócające, które mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić odbiór sygnału z odległych stacji nadawczych.